Wiadomości

  • 12 kwietnia 2025

Aktorzy przeczytają dzieciom bajki. To tradycyjny punkt Kina na Granicy

Jak co roku, w programie cieszyńskiego Przeglądu Filmowego znalazły się elementy skierowane do dzieci i młodzieży. Będą seanse w kinie, ale organizatorzy zapraszają także na plenerowe czytanie bajek. Wśród czytających są w tym roku Marta Żmuda-Trzebiatowska, Kamil Kula, Marieta Żukowska i Artur Barciś.

Aktorzy przeczytają dzieciom bajki. To tradycyjny punkt Kina na Granicy
Bartłomiej Topa i Aleksndra Popławska · fot. Maciej Dziaczko


Czytanie dla dzieci to już tradycja Kina na Granicy. Co roku gromadzą w cieszyńskim Parku Pokoju w centrum miasta tłumy maluchów i ich rodziców. Artyści wybierają swoje ulubione opowieści i codziennie przedstawiają je młodej publiczności. W tym roku zrobią to Barbara Jonak, Małgorzata Potocka, Marta Żmuda Trzebiatowska, Kamil Kula, Artur Barciś, Małgorzata Zajączkowska, Marieta Żukowska, Weronika Humaj, Karolina Gruszka i Cezary Łukaszewicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W razie złej pogody zostanie ono przeniesione do zadaszonej sali.

- Uwielbiamy tę sekcję. Sześć czy siedem lat temu, Jola Dygoś, „capo di tutti capi” Kina na Granicy, zaproponowała, żeby w magnoliowej, zielonej scenerii cieszyńskiego Parku Pokoju przylegającego do budynku cieszyńskiego Muzeum, mieszczącego się w dawnym pałacu hrabiego Jana Larischa, codziennie podczas festiwalu odbywały się czytania bajek dla dzieci. Joli, jako nauczycielce z wykształcenia, doskonałej polonistce, zawsze zależało na dzieciakach, ten pomysł również okazał się doskonałym pomysłem - mówi Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy Kina na Granicy.

Mateusz Banasiuk czyta dzieciom
Mateusz Banasiuk czyta dzieciom · fot. Kino na Granicy


- Mały Książę, Muminki, Brzechwa, Tuwim, Jachowicz… Najlepsi, najfajniejsi polscy aktorzy (inni do nas nie przyjeżdżają), entuzjazm dzieciaków, ich rodziców, oraz nas - organizatorów. Uwielbiam te południa z uśmiechem. Promienieje świat od promyczków maluchów. I od razu więcej się chce. W tym roku znowu tak będzie - najlepsi przeczytają bajki najlepszym, bo najmłodszym widzom Kina na Granicy - dodaje Maciejewski.

Organizatorzy przewidzieli też seanse dla najmłodszej i familijnej publiczności. Będą to trzy produkcje z Polski, łotewski zdobywca Oscara oraz czeski film „Ben nie ma lekko”. Ten laureat dwóch Czeskich Lwów i wysoko oceniana przez krytyków i ekspertów animacja Kristiny Dufkovej to historia 12-letniego bohatera, który śpiewa w zespole rockowym, tryska dobrym humorem i kocha gotować. Jednak wszystko to ma się zaraz zmienić... Nie dość, że zakochuje się w koleżance z klasy, to jeszcze postanawia schudnąć...

Kadr z filmu "Ben nie ma lekko"
"Ben nie ma lekko" · fot. Materiały prasowe


„Dziadku, wiejemy!” Olgi Chajdas będzie miało na Kinie na Granicy swój pokaz przedpremierowy. Na ekranie zobaczymy Jeremiego. Wywołuje on w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda, która uwielbia dziadka, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza.
Film zgromadził świetną obsadę: Jan Peszek, Agnieszka Grochowska, Wiktor Zborowski i Anna Nowak jako Jagoda.

„Dziadku, wiejemy!”
Kadr z filmu „Dziadku, wiejemy!” · fot. Materiały prasowe


W zbierającym bardzo dobre recenzje krytyków i widzów „Oskarze, Patce i Złocie Bałtyku” w reżyserii Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja główne role zagrali Piotr Głowacki, Dorota Kolak, Klara Olszewska i Oliwier Grzegorzewski. Bohaterowie wyruszają na wakacje nad morzem, nie spodziewając się, że na miejscu czeka ich niesamowite śledztwo. Gdy w tajemnicy przed dorosłymi odnajdują zaszyfrowaną mapę prowadzącą do legendarnego skarbu, ich wakacje zmieniają się w pełną zwrotów akcji misję.

„Skarbek i tajemnica magicznego sreberka” to zanurzony w śląskiej mitologii familijny film przygodowy w reżyserii Tomasza Jurkiewicza. 10-letni Janek spędza wakacje u babci na Górnym Śląsku. Tam, dzięki swojemu pradziadkowi, odkrywa magiczny świat śląskich legend i wierzeń górniczych. Wraz z kolegą Bartkiem stara się odzyskać magiczne sreberko, które może pomóc im uwolnić siostrę Janka - Zosię - z rąk nikczemnego Utopca. Na ekranie, oprócz młodych bohaterów, zobaczyć można między innymi Olgierda Łukaszewicza, Dorotę Pomykałę, Sonię Bohosiewicz i Cezarego Kosińskiego.

Zestaw uzupełnia łotewski (w koprodukcji z Francją i Belgią) laureat Oscara, film „Flow” Gintsa Zilbalodisa. Jest to animowany portret przyzwyczajonego do samotności kota, który w wyniku wielkiej, tajemniczej powodzi, znajduje schronienie w dryfującej łódce. Wraz z innymi zwierzętami na pokładzie musi stawić czoła nowej rzeczywistości.

Wielu twórców i aktorów filmów z programu dla dzieci będzie w Cieszynie i spotka się z młoda publicznością. Swoją obecność zapowiedzieli: Olga Chajdas, Wiktor Zborowski, Bogusława Schubert, Mariusz Palej, Magdalena Nieć, Tomasz Jurkiewicz, Dorota Pomykała, Bartosz Roch Nowicki, Lech Dyblik, Beata Święcicka i Sonia Bohosiewicz.

27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 4 maja 2025 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż tańszej puli akredytacji.
Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/, na Facebooku: http://www.facebook.com/kinonagranicy i Instagramie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/

mp / cieszyn.news

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.