
Wiadomości
- 4 kwietnia 2025
Karolina Gruszka wspomni w Cieszynie zmarłego w styczniu wybitnego reżysera Davida Lyncha
Projekcja filmu „Inland Empire” i spotkanie z grającą w nim Karoliną Gruszką będzie jednym z pokazów specjalnych tegorocznego Kina na Granicy.

Zmarły w styczniu David Lynch, światowej sławy twórca między innymi „Blue Velvet”, „Głowy do wycierania”, „Człowieka słonia”, „Dzikości serca” i „Miasteczka Twin Peaks”, często odwiedzał Polskę. Pracował też z twórcami z naszego kraju.
- Polubił Polskę z wzajemnością. We współpracy z polskimi artystami nakręcił w 2006 roku enigmatyczny „Inland Empire”, swój ostatni, jak miało się okazać, film fabularny - mówi Łukasz Maciejewski, polski dyrektor programowy Kina na Granicy.
- W Cieszynie będziemy wspominali Davida Lyncha i jego znaczenie dla światowego kina, a o współpracy z reżyserem opowie grająca w „Inland” znaczącą rolę Zagubionej Dziewczyny Karolina Gruszka, którą można było oglądać także w eksperymentalnym projekcie Lyncha „More Things That Happen” - dodaje.
Sen nazwany życiem

David Lynch był ważnym punktem odniesienia dla polskich ludzi kina i filmoznawców. - W mojej recenzji z „Inland Empire” pisałem: Trzygodzinna odyseja Davida Lyncha nie bacząc na faktografię zdarzeń kreuje prywatną topografię snu. Można potraktować ten film jako nieujarzmiony wizyjny strumień świadomości, nieobliczalny wideo-art dworujący sobie z niemal wszystkich przyzwyczajeń widza kinowego, ale równocześnie Lynch odważnie te przyzwyczajenia reinterpretuje; podejmuje walkę z kinem linearnym, dopowiedzianym i jednorodnym. Gdyby przy tym był grafomanem, jego najnowszy film należałoby uznać za ambitną katastrofę, poronione dziecko chorej wyobraźni. Tymczasem w „Inland Empire” jest wielka siła, są pytania, których nikt w kinie od dawna nie zadaje. Ze strachu, albo z artystycznej bezradności. Pytania o granice ludzkiej jaźni, deprymującą siłę genetycznych repryz, które wykwitają w kolejnych pokoleniach. Pytanie o życie, które jest snem. I o koszmarny sen nazywamy życiem - wspomina Łukasz Maciejewski.
27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 4 maja 2025 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż tańszej puli akredytacji.
Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/, na Facebooku: http://www.facebook.com/kinonagranicy i Instagranmie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/
Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/, na Facebooku: http://www.facebook.com/kinonagranicy i Instagranmie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/
ZOBACZ TAKŻE

To jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu "Kina na granicy". Co obejrzymy?

To będzie wydarzenie pełne głębi. Na otwarcie "Kina na Granicy" zagra Leszek Możdżer

Gorący tematPrzegląd "Kino na Granicy". Te filmy nad Olzą obejrzymy przedpremierowo

Jest kochana przez polską publiczność. Retrospektywa Mai Komorowskiej na Kinie na Granicy

3 majaEuropa jest kobietą. Niezwykły koncert w majówkę na cieszyńskim rynku

Zła pamięć. Niełatwa historia Europy Środkowej na ekranie i w literaturze
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.