
Co, gdzie, kiedy?
- 25 marca 2025
"Filmoteczka". Rusza bezpłatny projekt z seansami dla dzieci i młodzieży
Od marca w cieszyńskim Kinie Piast będzie realizowany kilkumiesięczny projekt z seansami filmowymi dla dzieci i młodzieży. Projekt uzyskał wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 i jest przeprowadzany w oparciu o program edukacji filmowej Stowarzyszenia Młode Horyzonty.

Edukacja filmowa w ramach "Filmoteczki" to wyjątkowe pokazy filmowe, prelekcje, analizy i dyskusje przygotowane przez ekspertów z różnych dziedzin (m.in. filmoznawcy, socjolodzy, psycholodzy czy kulturoznawcy), realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wskazanych etapów edukacyjnych. Dystrybutor przygotuje i udostępni materiały dydaktyczne dla nauczycieli, także te oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.
Projekt polega na prezentowaniu wartościowych filmów dopasowanych do poszczególnych grup wiekowych.
- Poprzez jego realizację możemy liczyć na wzmocnienie artystycznych i kulturowych kompetencji dzieci i młodzieży, pogłębienie odbioru filmów i aktywizację uczniów dzięki poprzedzającym seanse prelekcjom i dyskusjom, a opiekunom pozwoli on na kontynuowanie pracy w oparciu o filmy poprzez materiały dydaktyczne. Edukacja filmowa doskonali kompetencje społeczne, wspomaga rozwój kompetencji miękkich: komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie, pobudza ciekawość świata i zainteresowania ucznia - możemy przeczytać na stronie projektu w serwisie cieszyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Seanse bedą realizowane w Kinie Piast, jednorazowo dla około 200 widzów.
Harmonogram projekcji filmowych zakłada jeden seans miesięcznie dla każdej z trzech grup wiekowych oraz dziewięć miesięcy seansów od marca do grudnia włącznie z przerwą w sierpniu. W lipcu seanse będą realizowane dla grup półkolonijnych (które bardzo często włączają seanse kinowe w swoje działania).
Do każdego filmu w projekcie przygotowane będą materiały dydaktyczne, w zależności od cyklu będą to: analizy psychologiczne, scenariusze lekcji, karty pracy, arkusze z zadaniami typu egzaminacyjnego, wideo-tutoriale warsztatów plastycznych czy wideo-omówienia filmów. Z tych materiałów będą korzystali edukatorzy, którzy przygotują widzów do seansu oraz (w razie możliwości) omówią film po seansie.

ZOBACZ TAKŻE

TrwaCo można obejrzeć w cieszyńskim kinie Piast? Repertuar od 4 do 29 kwietnia

Gorący tematMieszkańcy zadecydowali! Wyniki głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego

Karolina Gruszka wspomni w Cieszynie zmarłego w styczniu wybitnego reżysera Davida Lyncha

DzisiajKino Dalekiego Wschodu w Cieszynie. 20. edycja studenckiego przeglądu filmowego czASKina

To jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu "Kina na granicy". Co obejrzymy?

To będzie wydarzenie pełne głębi. Na otwarcie "Kina na Granicy" zagra Leszek Możdżer
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.