Wiadomości

  • 5 kwietnia 2025

Często drobne gesty mogą zadecydować o tym, że komuś uratujemy zdrowie, a nawet życie

W piątek 4 kwietnia nad ranem w Skoczowie i Puńcowie miały miejsce podobne sytuacje, które przypominają, że mimo współczesnego pośpiechu i natłoku wielu codziennych obowiązków, wciąż potrafimy być dla siebie ludźmi. Często drobne gesty mogą zadecydować o tym, że komuś uratujemy zdrowie, a nawet życie.

Często drobne gesty mogą zadecydować o tym, że komuś uratujemy zdrowie, a nawet życie
Często drobne gesty mogą zadecydować o tym, że komuś uratujemy zdrowie, a nawet życie · fot. KPP Cieszyn


Podkom. Krzysztof Pawlik, oficer prasowy KPP w Cieszynie przekazał, że wczesnym rankiem w Skoczowie kobieta, która była w drodze z dziećmi do szkoły, zauważyła starszą panią, która wyglądała na zdezorientowaną.

- Seniorka była ubrana nieadekwatnie do pogody - miała na sobie lekką odzież i klapki, a przede wszystkim była zagubiona. Nie wiedziała, gdzie się znajduje ani jak wrócić do domu. Mimo porannego pośpiechu i opieki nad dziećmi zgłaszająca nie przeszła obojętnie - natychmiast zawiadomiła służby. Policja i pogotowie szybko zareagowały. Po udzieleniu pomocy starsza kobieta została bezpiecznie przekazana pod opiekę rodziny - dodał przedstawiciel cieszyńskich stróżów prawa.

To jednak niejedyna taka sytuacja. Kilka godzin później, w Puńcowie, przechodzień zwrócił uwagę na 93-letnią kobietę, która również sprawiała wrażenie zagubionej i nie była przygotowana na chłód panujący na zewnątrz. Mężczyzna, nie pozostając obojętnym, również wezwał pomoc. Dzięki jego reakcji seniorka trafiła bezpiecznie do swoich bliskich.

Te dwie historie mają wspólny mianownik - ludzką empatię. To postawy, które zasługują na uznanie. W świecie, w którym tak łatwo się spieszyć i odwracać wzrok, wciąż są ludzie, którzy potrafią się zatrzymać i zauważyć drugiego człowieka.

Niech te sytuacje będą dla nas wszystkich przypomnieniem, że troska o innych to nie obowiązek - to nasza wspólna odpowiedzialność. Dbajmy o siebie nawzajem, zwracajmy uwagę na tych, którzy mogą potrzebować wsparcia. Czasem jeden telefon i kilka słów troski mogą uratować komuś zdrowie, a może nawet życie.

Empatia nie kosztuje nic, a znaczy bardzo dużo.

podkom. Krzysztof PawlikOficer Prasowy KPP Cieszyn

mp / cieszyn.news

źródło: KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.