
Wiadomości
- 5 kwietnia 2025
Zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Kolejne prace w korycie Krasnej
Zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców, ograniczenie skutków lokalnych podtopień oraz poprawa spływu wód o podwyższonych stanach - to główne cele Wód Polskich w Gliwicach, które podejmują kolejne kroki w stronę realizacji prac na potoku Krasna w Cieszynie. Zaplanowane zadania będą kontynuacją działań rozpoczętych w ubiegłym roku.

Potok Krasna, przepływający przez dzielnicę o tej samej nazwie w Cieszynie, jest potokiem górskim charakteryzującym się dużą zmiennością przepływu wód oraz posiadającym liczne strome spadki, co powoduje gwałtowne wezbrania oraz szybki spływ wód.
Obszar przedmiotowej inwestycji obejmie odcinek w km 0+800-1+694, który zlokalizowany jest wzdłuż ul. Mlecznej w Cieszynie. W ramach zakresu robót do realizacji przewidziane zostało wykonanie budowli regulacyjnych, co umożliwi wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców ul. Mlecznej wraz z występującą w tym miejscu zabudową mieszkalną i użytkami rolnymi, które bezpośrednio przylegają do koryta Krasnej.
Wspomniany obszar był dotąd wrażliwy na działanie podwyższonych stanów wód, które mogłyby prowadzić do powstawania wyrw brzegowych i osuwisk skarp potoku i tym samym powodować szkody w dobytku mieszkańców. Zwykle spokojny potok nieraz pokazał swoje groźne oblicze w czasie nawalnych lub długotrwałych opadów deszczu.
Wszystkie prace w ramach przedmiotowego zadania zostaną ukończone w okresie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy z wyłonionym oferentem. Szacunkowa wartość zadania wynosi ponad 2 mln zł brutto.
Działania przewidziane do realizacji na potoku Krasna są zarazem kontynuacją zadania rozpoczętego w ubiegłym roku, obejmującego swoim zakresem odcinek cieku 0+700-3+060. W listopadzie 2024 roku ukończone zostały prace na odcinkach 2+040-2+080, 2+145-2+210, 2+435-2+535 oraz 2+680-2+810, które umożliwiły przywrócenie równowagi hydrodynamicznej cieku Krasna, pozwalając na prowadzenie rumowiska w sposób naturalny i zrównoważony oraz zapobiegając tworzeniu miejsc z jego odsypiskami w korycie potoku. Tym samym zmniejsza się ryzyko powstania groźnego nadpiętrzenia w przypadku przejścia wielkich wód.
W znaczący sposób zwiększyło się również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w okresie zimowym, w którym nadmierne wypłycenia spowodowane przez gromadzący się rumosz są najczęściej narażone na powstawanie zatorów lodowych i tym samym groźnych podtopień.
ZOBACZ TAKŻE

Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Także w Cieszynie i powiecie cieszyńskim

Gorący temat[FOTO] Rusza modernizacja zbiornika Wisła Czarne. Podpisano umowę wartą blisko 11 mln zł

13 kwietnia"Drugie życie rzeczy - ciuch w ruch". Kiermasz rzeczy używanych w "Domu Narodowym"

11 kwietniaZamknięcie ul. Motokrosowej w Cieszynie. Będą utrudnienia w dojeździe do PSZOK

[FOTO] W Chybiu trwa budowa nowego wiaduktu drogowego. Obiekt rośnie w oczach!

[WIDEO] Paralotnią nad Wisłą. Nowy cykl ukazujący najdłuższą polską rzekę
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.