Wiadomości

  • 30 marca 2025
  • 1 kwietnia 2025

Szpital Śląski wspiera kobiety chorujące na endometriozę

30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Szpital Śląski w Cieszynie aktywnie włącza się w obchody tego dnia i wspiera kobiety cierpiące na endometriozę. Placówka podkreśla, jak ważna jest edukacja w zakresie tego schorzenia oraz szybka i trafna diagnoza, a także wdrożenie skutecznego leczenia. Na znak solidarności z pacjentkami, cieszyński szpital w niedzielę 30 marca po zachodzie słońca podświetli płytę lądowiska dla helikopterów w kolorze żółtym, będącym symbolem wspierania kobiet z problemem endometriozy.

Szpital Śląski w Cieszynie
Szpital Śląski w Cieszynie · fot. Powiat cieszyński


Do objawów należą m.in. bolesne i uporczywe bóle miesiączkowe, obfite krwawienie, dolegliwości jelitowe czy omdlenia w pierwszych dniach cyklu. Te symptomy to nie kwestia kobiecej natury i indywidualnych uwarunkowań kobiety - to zazwyczaj choroba, którą można i należy leczyć.

Wsparciem w przełamywaniu tabu związanego z endometriozą jest zaangażowanie znanych osób w kampanie społeczne. Swoją historią podzieliły się m.in. Kasia Tusk, Patrycja Sołtysik czy już kilka lat temu - dziennikarka Hanna Lis. W tym roku książkę o endometriozie pt. „Taka twoja uroda” napisały Katarzyna Górniak i Magda Łucyan, dziennikarki, które wspominają jak choroba niszczy życie Polek. Do badań przekonuje kompozytorka i wokalistka Mary Komasa, która zwraca uwagę jak ważne jest odpowiednie, empatyczne podejście lekarzy w trakcie leczenia.

Nieleczona, przewlekła postać endometriozy może prowadzić do groźnych konsekwencji, takich jak niepłodność czy wzrost ryzyka rozwoju raka jajnika jasnokomórkowego i endometrialnego.

- Współcześnie coraz więcej kobiet zmaga się z endometriozą, może ona dotyczyć ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym. Choroba jest na tyle złożona, że pomimo postępu w badaniach, w większości przypadkach nadal pozostaje niezdiagnozowana przez długi czas. Oprócz licznych dolegliwości fizycznych, w dużym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia. Ma ogromny wpływ na życie kobiet, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Endometrioza może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak problemy z płodnością, a także znacznie pogorszyć jakość życia. Zrozumienie problemu endometriozy i zwiększenie świadomości w społeczeństwie jest kluczowe - wskazuje dr. n. med. Tomasz Rutkowski, specjalista położnictwa i ginekologii, Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego.

Endometrioze cechuje nieprawidłowy rozrost tkanki endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Przemieszczające się poza macicą, komórki rozwijają ogniska endometrialne w innych narządach. Są to najczęściej jajniki i jajowody, otrzewna, przewód pokarmowy czy układ moczowy. Skupiska endometrium w tych różnych lokalizacjach reagują na zmiany hormonalne każdego cyklu miesiączkowego tak jak wewnątrz macicy. Złuszczające się komórki i krew nie znajdują ujścia, prowadząc do podrażnienia, infekcji, stanów zapalnych, a w konsekwencji powstania blizn, zrostów i torbieli w tkankach. Czynniki te wywołują silne dolegliwości bólowe, utrudniające codzienne funkcjonowanie, szczególnie podczas menstruacji.

Co istotne, endometrioza może również występować w powłokach brzusznych u pacjentek po cięciu cesarskim, a także w bliźnie po nacięciu krocza po porodzie. Pomimo wielu prób podejmowanych przez specjalistów z całego świata, do tej pory przyczyny rozwoju endometriozy nie zostały jednoznacznie określone. Rozpoznaje się je wśród czynników wrodzonych i środowiskowych. Badania wskazały także, że za wywołanie choroby mogą odpowiadać mechanizmy autoimmunologiczne.

Najczęstszym objawem endometriozy jest wspomniany nawracający ból zlokalizowany w dolnej części miednicy, najczęściej występujący podczas miesiączki. Pacjentki cierpiące na endometriozę sygnalizują dolegliwości bólowe także podczas owulacji czy stosunku płciowego. Do tego dochodzą również bóle w dole pleców i lędźwi. Występuje uczucie ciągłego zmęczenie, senności, a ponadto mdłości i omdlenia. Pojawiają się też dolegliwości jelitowe, wzdęcia i biegunki, występujące często naprzemiennie z zaparciami, a także uczucie parcia na pęcherz.

Endometrioza prowadzi także do niepowodzeń w staraniach pacjentek o upragnioną ciążę. Ogniska endometriozy zlokalizowane w obrębie jajników nawet dziesięciokrotnie zmniejszają szansę na poczęcie i wywierają negatywny wpływ na kobiecą płodność. Szacuje się, że od ok. 30 do 50% procent kobiet w wieku rozrodczym borykających się z endometriozą może mieć problemy z zajściem w ciążę.

- Wyróżnić można szereg objawów endometriozy, które zależą często od indywidualnych czynników u pacjentek, przez co nie są one w pełni charakterystyczne. To stanowi pewne wyzwanie w diagnostyce, jednak oprócz szczegółowego wywiadu i badania ginekologicznego, dysponujemy metodami takimi jak badanie USG, histeroskopia czy laparoskopia, które pozwalają ujawnić ewentualne ogniska komórek endometrium. Wczesne wykrycie choroby ma szczególne znaczenie u kobiet, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Endometrioza może znacząco odsunąć w czasie lub uniemożliwić zostanie mamą - podkreśla dr n. med. Tomasz Rutkowski.

Z całą pewnością należy podkreślić, że endometrioza „sama nie przejdzie”. Konieczne jest sprawne wdrożenie odpowiedniej terapii - farmakologicznej lub chirurgicznej. Leczenie farmakologiczne opiera się na terapii zachowawczej oraz doraźnym stosowaniu leków przeciwbólowych. Kluczowym jednak jest włączenie terapii hormonalnej, która m.in. skutkuje zmniejszeniem obfitości krwawienia, obniżeniem produkcji estradiolu, a także wdrożeniem specjalnych leków, które pozwalają wyciszyć czynność hormonalną jajników, wprowadzając „sztuczną menopauzę”.

W zaawansowanym stadium choroby, konieczne jest chirurgiczne usunięcie ognisk endometriozy. Wykonuje się je najczęściej metodą laparoskopową, która z powodzeniem jest wykorzystywana w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Podczas zabiegu ginekolog usuwa ogniska endometriozy oraz torbiele i zrosty. Niestety nawet ta metoda nie gwarantuje, że po latach endometrioza nie powróci.

Każdego roku, 30 marca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Endometriozy. Ustanowienie tego święta ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na endometriozę jako poważną chorobę. W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Śląskiego lekarze specjaliści diagnozują i wdrażają odpowiednie leczenie pacjentek borykających się z endometriozą.

Placówka także aktywnie włącza się w działania propagujące wiedzę o tym schorzeniu, gdyż świadomość objawów i edukacja w tym zakresie jest kluczowa we wczesnym rozpoznaniu i terapii. Szpital Śląski wyraża również pełną solidarność ze wszystkimi kobietami chorującymi na endometriozę. Na znak wsparcia podświetla płytę lądowiska dla helikopterów w kolorze żółtym, który jest symbolem endometriozy.

- Marzec jest miesiącem poświęconym endometriozie. W Szpitalu Śląskim podejmujemy działania mające na celu diagnostykę i leczenie tej choroby. Nasza placówka nie tylko zapewnia odpowiednie metody terapii, ale także włącza się w działania świadomościowe na temat endometriozy i jej konsekwencji zdrowotnych. W Światowy Dzień Endometriozy lądowisko dla śmigłowców ratunkowych na dachu szpitala rozświetli się na żółto - symbolizując naszą troskę o kobiety dotknięte tą chorobą - podkreśla Adam Śliż, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Podświetlenie płyty lądowiska cieszyńskiej placówki w określonych barwach, poświęconych konkretnym schorzeniom, jest elementem działań edukacyjnych prowadzonych przez szpital. Lądowisko rozświetla się m.in. w kolorze fioletowym z okazji Dnia Wcześniaka.

mp / cieszyn.news

źródło: Szpital Śląski w Cieszynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.