Wiadomości

  • 18 marca 2025
  • 22 marca 2025

[FOTO] Skarby Książnicy Cieszyńskiej będzie można znaleźć w internecie. Nowy projekt

Projekt "Digitalizacja i udostępnienie kolekcji inkunabułów Książnicy Cieszyńskiej" otrzymał dofinansowanie w wysokości 166 000 zł w ramach programu Kultura Cyfrowa 2025 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki przyznanej dotacji Książnica Cieszyńska ucyfrowieniu podda 60 najstarszych druków pochodzących z kolekcji Leopolda Jana Szersznika oraz Czytelni Ludowej.

Skarby Książnicy Cieszyńskiej będzie można znaleźć w internecie. Nowy projekt · fot. Książnica Cieszyńska


Wśród nich znajdują się prawdziwe unikatowe dzieła, m.in.:
  • klocek złożony z trzech dzieł autorów takich jak św. Ambroży, Pseudo-Eusebius Cremonensis oraz Pseudo-Augustinus (1470) - najstarszy inkunabuł w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej!
  • „Etymologiae” Izydora z Sewilli (1472) - najstarsza chrześcijańska encyklopedia średniowieczna
  • „Quaestiones de duodecim Quodlibet” Tomasza z Akwinu (1474)
  • „Ius municipale Brunnense” (1498) - jedyny egzemplarz w Polsce!


W pierwszym etapie projektu inkunabuły zostaną poddane konserwacji w naszej pracowni, a następnie zdigitalizowane. Zeskanowane dzieła zostaną opublikowane w profilu Książnicy Cieszyńskiej funkcjonującym w obrębie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie każdy będzie mógł je przeglądać bezpłatnie.

Digitalizacji towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne. Powstanie także cykl artykułów, które pozwolą Państwu śledzić postępy prac i poznać historię tych wyjątkowych druków. Już teraz szersze informacje na temat projektu znaleźć można TUTAJ.

mp / cieszyn.news

źródło: Książnica Cieszyńska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.