Wiadomości

  • 15 marca 2025

[WIDEO] Niebezpieczne sytuacje na torach w Ustroniu. Jest apel do pieszych i kierowców

W ostatnim czasie monitoring miejski w Ustroniu zarejestrował kilka niebezpiecznych zdarzeń związanych z niezachowaniem ostrożności w rejonach przejazdów kolejowych. Informację w tej sprawie, a także apel do pieszych i kierowców, przekazał w mediach społecznościowych burmistrz Paweł Sztefek.

Niebezpieczne sytuacje na torach w Ustroniu. Jest apel do pieszych i kierowców
Niebezpieczne sytuacje na torach w Ustroniu. Jest apel do pieszych i kierowców · fot. Facebook / Paweł Sztefek


Jak przekazał na swoim profilu na Facebooku burmistrz Ustronia Paweł Sztefek, tylko w ostatnim czasie doszło do kilku incydentów związanych z niezachowaniem bezpieczeństwa w rejonie torów kolejowych.

- Dzikie przejścia przez tory kolejowe, niezachowywanie szczególnej ostrożności przejeżdżając przez przejazd kolejowy - to tylko kilka "grzeszków", które w ostatnim czasie odnotowaliśmy w Ustroniu.
Przez centrum miasta przebiegają tory kolejowe. Notujemy coraz więcej pociągów przyjeżdżających do naszego miasta. To ogromnie cieszy, jednak musimy więcej mówić o bezpieczeństwie związanym z ruchem kolejowym w mieście. Tylko ostatnie zestawienia dziennika zdarzeń monitoringu miejskiego pokazują, że wiele przed nami
- poinformował samorządowiec.

W ostatnim czasie odnotowano zarówno brawurowe przejazdy przez skrzyżowania z przejazdem kolejowym jak i rozliczne "skracanie drogi" i przechodzenie przez tory kolejowe w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Z perspektywy kolei sprawę komentuje Przemysław Brych, znany w mediach społecznościowych jako "Konduktor Przemek" - wieloletni pracownik i propagator kolei.

- W naszym regionie coraz więcej torów kolejowych jest zmodernizowanych. Oczywiście maszyniści zachowują szczególną ostrożność w miejscach przejazdu jednak pociągi na trasie osiągają wysoką prędkość, dużo wyższą niż 20 lat temu. Lokalny pociąg jadący z prędkością między 120 a 160 km/h nie jest niczym nadzwyczajnym. W górskich miejscowościach prędkość jest nadal duża od 80 do 100 km/h. Pociąg regionalny waży nawet 180 ton w zależności od typu - zaznacza kolejarz.

- Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Przechodząc w miejscach do tego nie przeznaczonych, maszyniści mogą nie zauważyć takiego przechodnia. Trzeba mieć świadomość drogi hamowania pociągu, która przy dużej prędkości może być za długa na przejściach dzikich, gdzie kierujący pociągiem nie spodziewają się pieszych. Droga hamowania pociągu to około jednego kilometra - podkreśla Brych.

Burmistrz Paweł Sztefek podsumowuje: "Warto więc zastanowić się, czy szybkość i skracanie drogi to faktycznie szybsze pokonanie torów kolejowych…".

mp / cieszyn.news

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.