Gorące tematy

  • 20 września 2024
  • 22 września 2024

[WIDEO] Powódź w powiecie cieszyńskim w liczbach. Strażacy podsumowali działania

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji pogodowej w powiecie cieszyńskim, strażacy z KP PSP w Cieszynie przekazali kilka najważniejszych faktów z działań realizowanych od 14 do 17 września.

Powódź w powiecie cieszyńskim w liczbach. Strażacy podsumowali działania
Powódź w powiecie cieszyńskim w liczbach. Strażacy podsumowali działania · fot. KP PSP Cieszyn


W wyniku intensywnych zjawisk pogodowych związanych z opadami deszczu i przyborami wód w sobotę 14 września doszło do gwałtownego podniesienia się poziomu wody w rzece Piotrówce, stawie Młyńszczok oraz w szeregu lokalnych cieków na terenie gminy Zebrzydowice. Poziom rzeki Piotrówka przekroczył stan alarmowy i wyniósł ok. 280 cm.

Od godz. 4.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego, zaczęły wpływać pierwsze zgłoszenia z terenu gminy Zebrzydowice, dotyczące nieprzejezdności dróg powiatowych i gminnych oraz zgłoszenia mieszkańców dotyczące głównie zalanych piwnic, garaży oraz powstania rozlewisk zagrażających budynkom. Do godzin porannych zaangażowane zostały wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Zebrzydowice, siły i środki z ochotniczych straży pożarnych z terenu innych gmin oraz Państwowej Straży Pożarnej. Podjęto decyzję o podniesieniu stanów osobowych oraz o alarmowaniu kadry kierowniczej.

O godzinie 8.00 Komendant Powiatowy PSP w Cieszynie, w związku z nadmiarową liczbą zdarzeń, podjął decyzję o powołaniu sztabu na potrzeby koordynowania działań jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ponadto, z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego uruchomione zostały zasoby w postaci 2500 worków z piaskiem, dodatkowo otrzymano 3000 worków z Wodzisławia Śląskiego. W związku z pogarszająca się sytuacją od godz. 11.00 Starosta Cieszyński wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze całego powiatu.

W pierwszej fazie powodzi najbardziej ucierpiała gmina Zebrzydowice i tam odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Zebrzydowicach, w którym wziął udział: Komendant Powiatowy PSP w Cieszynie mł. bryg. Michał Pokrzywa, Zastępca Dowódcy JRG PSP nr 1 kpt. Teofil Macura, Wójt Gminy Zebrzydowice Janusz Król oraz przedstawiciele samorządów, policji, administratorów dróg i innych jednostek z terenu powiatu cieszyńskiego. Na spotkaniu omówiono sytuację oraz planowane działania na najbliższe godziny.

O godz. 14.00 odbyło się kolejna odprawa w Zebrzydowicach z udziałem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wojciecha Kruczka. Siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej co godzinę monitorowały poziom wód w okolicznych rzekach i potokach oraz ewentualną koniczność ewakuacji ludności z budynków zalanych. Ponadto, jednocześnie prowadzono działania ratownicze, umocnienia wałów rzek, pompowań zalanych posesji oraz napełnianie i wydawanie worków z piaskiem.

W związku z pogarszającą się sytuacją zadysponowano 10 zastępów spoza powiatu cieszyńskiego. Były to jednostki z: Jastrzębia-Zdroju, Tarnowskich Gór, Chorzowa, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich oraz kontener powodziowy z JRG Knurów. Dodatkowo, z powiatu żywieckiego zadysponowano 5 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych ze: Zwardonia, Ujsoł, Rycerki Dolnej, Milówki i Kamesznicy.

Ok. godz. 3.00 w niedzielę 15 września nastąpiło kolejne, drastyczne pogorszenie się sytuacji pogodowej na terenie naszego powiatu. Na ten moment wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu cieszyńskiego, wspierane siłami z terenu województwa, były zaangażowane w działania powodziowe. Najgorsza sytuacja była w gminach: Ustroń, Strumień, Cieszyn, Chybie, Goleszów, Brenna oraz Skoczów, do których to miejsc skierowano oficerów operacyjnych Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie w celu koordynowania działań ratowniczych.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie mł. bryg. Michał Pokrzywa wraz z Burmistrzem Miasta Ustroń Pawłem Sztefkiem oraz Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Alicją Żyła, dokonali rozpoznania sytuacji na terenie Miasta Ustroń, w wyniku którego wskazano punkty o szczególnym znaczeniu, wymagające priorytetowych interwencji.

Rano do działań zadysponowano także żołnierzy z 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie, wchodzącej w skład 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, których zaangażowano do takich działań jak: naprawa i wzmocnienie wałów, układanie worków z piaskiem, monitorowanie zagrożenia w rejonie wału rzeki Olza oraz ładowanie i rozdysponowanie worków z piaskiem.

Sumarycznie w dniach 14-17 września Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie przyjęło ponad 1750 zgłoszeń związanych z podtopieniami, zalanymi drogami i budynkami, udrażnianiem przepustów oraz przyborami wód w ciekach wodnych.

Podczas działań na terenie powiatu cieszyńskiego z żywiołem walczyło: 14 zastępów PSP, (w tym 5 spoza powiatu cieszyńskiego), 66 zastępów OSP, (w tym 5 spoza powiatu cieszyńskiego), co daje w sumie ponad 400 strażaków-ratowników z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Zużyto ponad 40 tysięcy worków oraz kilkaset ton piasku.

mp / cieszyn.news

źródło: KP PSP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu cieszyn.news zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.