Wiadomości

• 13 listopada 2023
  • 19 listopada 2023

[FOTO] Rajd Cieszyńskiej Barbórki za nami! Tryumf Tomaszczyka w generalce

Do historii przeszedł Orlen Oil 47. Rajd Cieszyńska Barbórka. W trudnych jesiennych warunkach najlepsi okazali się Jerzy Tomaszczyk i Kamil Dąbrowski, którzy wygrali klasyfikację generalną rajdu okręgowego. Zobaczcie naszą obszerną fotogalerię z popularnej "Cieszynki".

Rajd Cieszyńska Barbórka - 18.11.2023 · fot. Marek Ogrodzki / cieszyn.news

Wyniki Rajdu Cieszyńska Barbórka

Załoga Tomaszczyk/Dąbrowski wygrała cztery pierwsze próby rajdu, a później do samego końca kontrolowała przewagę. Kacper Potyra i Łukasz Bobrowski zajęli 2. miejsce, zaś Szymon Gańczarczyk i Sławomir Parzyk byli trzeci. Na siódmym miejscu w "Cieszynce" uplasowali się Marcin Gluza i Robert Sęk, którzy zostali mistrzami Rajdowych Mistrzostw Południa.

W klasie Open 1 triumfowali Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel, którzy w najkrótszym czasie przejechali dystans całego rajdu. Podium uzupełniły załogi Wojciech Chuchała i Damian Syty oraz Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot. Wszystkie te załogi startowały autami Rally2.

W klasie Open 2 zwyciężyli Jacek Jurecki i Piotr Jamroziak. Na 2. miejscu sklasyfikowani zostali Kajetan Świder i Marcin Borycki, zaś na 3. Sebastian Butyński i Sebastian Dwornik. W klasie Classic wygrali Grzegorz Olchawski z Przemysławem Boskiem przed Waldemarem Śliwką i Kamilą Klaczańską.

Jeśli chodzi o pozostałe klasy rajdu okręgowego, to w A1 zwyciężyli Leon Zardzewiały i Michał Majewski. W klasie A2 triumfowali zwycięzcy całego rajdu, czyli Jerzy Tomaszczyk i Kamil Dąbrowski. Jeśli chodzi o puchar PPC, wygraną zanotowali Marcin Biernat i Alicja Biernat. Klasa RN1 padła łupem Kacpra Potyry i Łukasza Bobrowskiego. W RN2 triumfowali Kajetan Tatar i Marcin Naworol, zaś w RN3 Damian Boncela i Jacek Wasilewski.

Jeśli chodzi o formułę SKJS, zwyciężyli Krzysztof Szturc i Mariusz Cymorek. Podium rajdu skompletowali Andrzej Szewczyk z Danielem Baronem oraz Jan Owczarzy z Pawłem Kulą. Jeśli chodzi o poszczególne klasy, to w 1 wygrali Szturc z Cymorkiem, w 2 Owczarzy z Kulą, zaś w 3 Sebastian Hus z Mariuszem Cienciałą. W klasie Open triumfowali Michał Kumiega i Adam Górka. W klasie Cento zwyciężyli Kacper Kajzar z Kacprem Gabzdylem, a w Retro Daniel Opioła z Dominiką Grabowską.

Prolog Rajdu Cieszyńska Barbórka - 17.11.2023 · fot. Marek Ogrodzki / cieszyn.news

Mistrzowie w strefie mistrzów

Rajd rozpoczął się widowiskowym prologiem w piątek, 17 listopada. Na trasę przebiegającą przez centrum Cieszyna wyjechali najpierw kierowcy startujący w Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska, w tym pewien wyjątkowy maluch.

Ulicami Rzeźniczą, Dojazdową, Zamkową, Czarnym Chodnikiem i Michejdy prowadziła trasa prologu rajdu. Wyznaczone były dwie strefy kibica. Pierwszą pod Zamkiem, którą odwiedzili między innymi byli tryumfatorzy rajdu tacy jak Łukasz Sztuka, Michał Tochowicz czy Waldemar Doskocz, ale też syn Łukasza Sztuki Kacper, niedawny mistrz włoskiej Formuły 4.

Druga strefa kibica z kolei zlokalizowana była na skrzyżowaniu Zamkowej i Michejdy, gdzie ustawiona była "beczka".

Rajd Cieszyńska Barbórka - 17-18.11.2023
Rajd Cieszyńska Barbórka - 17-18.11.2023 · fot. Marek Ogrodzki / cieszyn.news

Wyjątkowy Fiat 126p

Prolog rozpoczął się o 18:30 pokazem świateł i laserów, a pierwsza załoga na trasę wyjechała o 19:00 - wtedy rywalizację rozpocznęli kierowcy startujący w Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska. To zawodnicy jeszcze bez licencji, ale ich pojazdy muszą spełniać szereg wymogów - między innymi muszą posiadać klatkę bezpieczeństwa czy fotele kubełkowe.

Na trasę wyjechał też wyjątkowy Maluch, który należał do Zbigniewa Cieślara - zmarłego przed rokiem byłego zwycięscy "Cieszynki" i zasłużonego dla regionu kierowcy oraz pilota rajdowego. Fiatem 126p jechali córka oraz szwagier zmarłego - Paulina Cieślar oraz Adam Ogierman.

Loading...

Kierowcy startujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Południa oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, czyli rajdów okręgowych, na prolog wyjechali o 20:30.

Wyniki prologu, poszczególnych oesów i całego rajdu można znaleźć tutaj.

Właściwe emocje w sobotę

Sobotnie, właściwe ściganie odbywało się na sześciu odcinkach specjalnych usytuowanych w Zamarskach oraz Lipowcu - tamtejsze oesy zostały nazwane imieniem wspomnianego Zbigniewa Cieślara.

Trasy odcinków specjalnych organizatorzy zamieścili na mapach Google - można je znaleźć tutaj.

Zakończenie odbyło się przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Cieszynie, gdzie nagrodzono zwycięzców.

Nad Orlen Oil 47. Rajdem Cieszyńska Barbórka objęliśmy patronat medialny.